Linear Bearing LMKP10UU Ploit Flange Type Linear Bearings 10x19x29mm LMKP 10UU LMKP 10MM Linear Bearing LMKP10 UU Linear Ball Bearings
★★★★★ 4.9 142 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by wjkennylaw.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • Bearing
  • Model:LMKP10UU; Number of Ball Rows: 4; Quantity: 1 Lot = 4 PCS
  • Inner diameter: 10 mm; Outside diameter: 19 mm; Length: 29 mm
  • Dynamic Cr: 38 kgf; Static Cor: 56 kgf; Surface Roughness: Ra 0.05
  • Material: 52100 Chrome Steel; Coatings: Antirust oil
  • Structure: Linear Motion Bearing; Torque Capacity: 10*19*29mm
Brand Name QMLXHYZZS
Manufacturer QMLXHYZZS
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.9 out of 5
★★★★★
142 ratings | 58 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
89% (126)
4 stars
1% (1)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (14)