Tohnichi Adjustable Torque Wrench QL280N-1/2 (40~280 NM) with 1/2 sq.dr.
★★★★★ 4.4 113 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by wjkennylaw.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
When the set torque is reached, the toggle is activated, and the signal sound can detect the tightening completion. The head ratchet has 24 increments, and the 15 degree swings allow it to be tightened in narrow spaces. The torque adjustment is easy and reliable. The scale of the small torque wrench is larger and easier to se; A newly developed locking mechanism that prevents torque adjustment range (N). m): 13.8 - 13.811.0 inches (280 mm); Insertion angle: 0.5 inches (12.7 mm); Minimum scale: 0.8 feet (2 Nm) ; Total length: 27.2 inches (692 mm)
  • Torque Range: 4~280 NM Graduations: 0.25NM
  • Accuracy +/-3% of indicated value
  • 1/2 square drive
  • Includes Certificate of Calibration
  • Resin Grip
Color Grey | Black
Brand Name Tohnichi
Head Style Fixed Square
Unit Count 1.0 Count
Item Length 13.5 Inches
Item Torque 280 Newton Meters
Item Weight 0.25 Kilograms
Finish Types Brushed
Manufacturer Tohnichi
Model Number QL280N-1/2
Material Type Metal
Item Type Name Torque Wrench
Package Quantity 1
Included Components No
Measurement Standard Metric
Manufacturer Part Number QL280N12
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.4 out of 5
★★★★★
113 ratings | 46 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
81% (92)
4 stars
5% (6)
3 stars
2% (2)
2 stars
1% (1)
1 star
11% (12)